O teatrze

Teatr Polski w Szczecinie jest teatrem dramatycznym. Jego głównym założeniem repertuarowym jest wystawianie klasyki dramaturgii polskiej i obcej. Na afiszu znajdziemy jednak także teksty autorów współczesnych, spektakle muzyczne oraz - mające wśród widzów licznych fanów - komedie i farsy, a także wieczory kabaretowe. Aktualnie w repertuarze znajduje się ponad trzydzieści tytułów.

Do stałych współpracowników Teatru zaliczają się m. in. Andrzej Poniedzielski, Artur Andrus, Stanisław Tym, Janusz Józefowicz.

Teatr dysponuje trzema scenami w głównej siedzibie: Dużą na 311 miejsc, Małą na 120 – z możliwością przearanżowania jej przestrzeni - oraz Kameralną z 80 miejscami przy stolikach czteroosobowych. Ta ostatnia scena jest równocześnie siedzibą kabaretu Czarny Kot Rudy. W czasie antraktów na publiczność czekają dwa bufety: przy Dużej scenie oraz w Czarnym Kocie Rudym.

Do Teatru można dojechać bezpośrednio tramwajami linii 5 i 11 (przystanek Parkowa) oraz 6 (przystanek Dworzec Morski).

Poza główną siedzibą znajduje się Scena na Łasztowni (ul. Energetyków 40), licząca 568 miejsc, na której aktualnie grane są bajki oraz spektakle musicalowe.

Teatr Polski jest Instytucją Kultury Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego.

  • slide
  • slide
  • slide
  • slide
  • slide

ROZBUDOWA TEATRU POLSKIEGO


Aktualnie trwa przebudowa obiektu Teatru Polskiego przy ul. Swarożyca 5.

Projekt budowlany nowego budynku powstał w pracowni Atelier Loegler Architekci z Krakowa. Generalnym Wykonawcą wyłonionym w przetargu została firma BUDIMEX S.A, a wyłącznym wykonawcą fundamentowania specjalistycznego firma Soletanche Polska.

Przebudowa obejmie przywrócenie pierwotnego wyglądu teatru, wybudowanego w latach 1928-1929 według projektu architekta Adolfa Tesmachera.

Metamorfozę przejdzie główny trzon budynku, a istniejąca Duża Scena zostanie w całości wyremontowana, zmianie ulegnie obecny układ widowni, zachowane zostaną jednak elementy historyczne sceny m.in. sznurownia czy ręczna kurtyna.
Na parterze budynku utrzymana zostanie funkcja teatru – Kabaretu Czarnego Kota Rudego.

W ramach rozbudowy powstanie zupełnie nowa część kompleksu teatralnego. Będzie to konstrukcja żelbetonowa, a w strukturze obiektu szeroko wykorzystane zostanie szkło (szklane ściany osłonowe, świetliki i drzwi wejściowe). Także zewnętrzny tambur sali teatru szekspirowskiego we foyer przewidziany jest do wykonania z w pełni przeszklonych modułów.

Projekt zakłada maksymalne wpisanie nowego budynku w rzeźbę terenu.

W przebudowanym obiekcie znajdzie się scena główna, scena teatru szekspirowskiego, sala kabaretowa, wielofunkcyjna sala prób, scena eksperymentalna, garderoby, pracownie i magazyny teatralne na rekwizyty, pomieszczenia administracyjne.
Nowe sceny teatralne będą pierwszymi profesjonalnymi scenami dramatycznymi w Szczecinie.

Inwestorem jest Teatr Polski w Szczecinie, a w sfinansowaniu inwestycji pomogą środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 oraz środki z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.

  • slide
  • slide
  • slide
  • slide