WIECZÓR LITERACKI - SPOTKANIE Z JERZYM SOSNOWSKIM
Scena Kabaretowa Czarny Kot Rudy

Uważam, że literatura nie jest jedynie nośnikiem treści ideologicznych, lecz nieustannym zaproszeniem do kwestionowania tego, co nie-ludzkie (to znaczy oswojone, uprzedmiotowione, zideologizowane), do wyrywania się z automatyzmu codziennych reakcji, z determinant naszego życia. I dlatego właśnie książki nie muszą mówić o kwestiach społecznych, żeby być ważne – gdyż są ważne przez to, że odsyłają myśl naszą do źródła, z którego płynie możliwość zaistnienia świata i zaistnienia nas jako jego współmieszkańców i współtwórców.

Jerzy Sosnowski, „W obronie metafizyki”Jerzy Sosnowski to pisarz, publicysta, felietonista, dziennikarz telewizyjny i radiowy, historyk literatury. Jako prozaik zadebiutował bestsellerową powieścią „Apokryf Agłai” w roku 2001. Za wydany w tym samym roku zbiór opowiadań "Wielościan" otrzymał prestiżową Nagrodę Fundacji im. Kościelskich. Wydał ponadto kilka powieści, książek krytycznoliterackich i esejów. Opublikowane w 1996 roku "Chwilowe zawieszenie broni"– napisane wraz z Jarosławem Klejnockim – okazało się jedną z najważniejszych książek o polskiej literaturze powstającej po przełomie roku 1989. Eseje o wierze świeckich „Co Bóg zrobił szympansom" (2015) zdobyły nominację do Nagrody Literackiej Nike.


Jerzy Sosnowski to także znany dziennikarz telewizyjny i radiowy. Byłem szefem publicystyki kulturalnej TVP1, współtworzył magazyn kulturalny Pegaz, współpracował z TVP Kultura. Jego głos pamiętamy z anteny radiowej Trójki, gdzie prowadził m.in. programy Literackie Biuro Śledcze, Trójkowy Wehikuł Czasu i Trójkowy Znak Jakości.

Członek Rady Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk, laureat Nagrody im. księdza Józefa Tischnera (2016).Prowadzenie: Andrzej Skrendo