Michał Janicki

fot. Karolina Nowaczyk

Biografia:


Absolwent czteroletniego Studio Wokalno-Aktorskiego im. D. Baduszkowej w Gdyni, pod dyrekcją Jerzego Gruzy. Zadebiutował w 1988 roku na deskach Małej Sceny Teatru Muzycznego - rolą Bohatera w spektaklu dyplomowym zatytułowanym „Kartoteka” Stanisława Różewicza. Związany był także z Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu, gdzie grał m.in. Marskiego w „Jestem zabójcą” Aleksandra Fredry, w reżyserii Krystyny Meissner.

W Teatrze Polskim w Szczecinie pracuje od 1992 roku. Na tej scenie zadebiutował jako Gustaw w „Ślubach panieńskich” Aleksandra Fredry (za tę rolę otrzymał nagrodę publiczności dla najsympatyczniejszego aktora tego spektaklu). Jest współzałożycielem oraz dyrektorem artystycznym szczecińskiego Teatru Kameralnego. Na scenie tej nie tylko występuje, ale też reżyseruje oraz zajmuje się organizacją międzynarodowego festiwalu muzyki teatralnej Euromusicdrama.

Aktor incydentalnie współpracuje z Teatrem Polskiego Radia w Warszawie.

Nagrody:

1995 – Bursztynowy Pierścień za rolę Gorringe`a w „Czarnej komedii’ Petera Shaffera w reżyserii Marcina Ehrlicha2000 – Bursztynowy Pierścien za rolę „Onego’ w „Ławeczce” Aleksandra Gelmana w reżyserii Edwarda Żentary
2018 - Bursztynowy Pierścień za rolę Maurycego Stolnika w „Pensjonacie Pana Bielańskiego” w reżyserii Marka Gierszała
2018 - Nagroda Artystyczna Miasta Szczecin za całokształt twórczości
2021 – Bursztynowy Pierścień - Wielka Nagroda Jury "za klasę ról komediowych w Teatrze Polskim, za Teatr Kameralny i Festiwal Euromusicdrama, promujący muzykę teatralną"
2022 – Bursztynowy Pierścień za spektakl Teatru Kameralnego pt. „Raz, gdy chciałem być…” w reżyserii i w wykonaniu aktora.

Michał Janicki otrzymał również Srebrną Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego.

Jak podkreśla aktor, jego dwie największe miłości życia to: żona Zofia i muzyka klasyczna.

Zagrał/zagrała: