Sławomir Kołakowski

fot. Karolina Nowaczyk

Biografia:


Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu.

W Teatrze Polskim w Szczecinie zadebiutował rolą Flote w „Czerwonych nosach” Petera Barnesa w 1993 r.

W sezonie 1994/95 został nominowany do nagrody Bursztynowego Pierścienia za rolę Pana w jednoaktówce A. Fredry „Świeczka zgasła”.

Znany szczecińskiej publiczności z interesujących ról w spektaklach „Peer Gynt” H. Ibsena (Peer Gynt), „Curikow” M. Kuroczkina (Curikow) czy „Ślub” W. Gombrowicza (Henryk).

W aktualnym repertuarze można go zobaczyć w brawurowej roli Larry’ego w „Kogucie w rosole” S. Jokica,bardzo dobrze ocenionej przez krytykę roli Ojca w „Romeo i Julii” W. Szekspira, tragicznej postaci Leonarda w „Wieczorze w teatrze” F.G. Lorci, tragikomicznej Iwrońskiego w „Pijakach” F. Bohomolca, musicalu Andrzeja Zaorskiego ,,Zamek z piasku ‘’ jako Tolo oraz w spektaklu ,,Tartuffe albo szalbierz w roli Tartuffa.

Sukcesem aktorskim tego sezonu jest wzruszająca rola Nauczyciela w „Przedstawieniu Hamleta we wsi Głucha Dolna”, gorąco oklaskiwana przez publiczność. Aktor znany jest także z klimatycznych spektakli muzycznych: „Magia obłoków”, „Kawiarenka Hemar” czy „Hotel snów”. Jest aktorem wszechstronnym, który bardzo dobrze czuje się także w komedii, o czym przekonują postaci stworzone przez niego w „Oknie na parlament”,„Czego nie widać”, czy „Mayday 2”.

Należy do stałego zespołu sceny kabaretowej Czarnego Kota Rudego. Był wielokrotnym gościem Salonu Poezji organizowanego na Zamku Książąt Pomorskich, bierze udział w organizowanym w Szczecinie Festiwalu Czytania Odkrywcy Wyobraźni.

Występował w Teatrze Krypta oraz Piwnicy przy Krypcie, gdzie zachwycił publiczność nietuzinkową rolą Bohatera w „Pamiętniku Stefana Czarnieckiego” w reżyserii Jacka Bunscha.

Jest aktorem i współtwórcą wielu przedstawień dla dzieci. Prowadził Pracownię Teatralną dla dzieci i młodzieży w Klubie Delta przy Miejskim Ośrodku Kultury w Dąbiu.

W życiu prywatnym to zagorzały kibic sportowy – fan futbolu i piłki ręcznej. Urodził się na Kaszubach, więc najchętniej relaksuje się w leśnej głuszy. Uwielbia rowerowe wypady i odkrywanie nowych miejsc. Ostatnio ulubione: film - Michael Kohlhaas, książka - wiersze Anny Świerszczyńskiej, zawsze ulubiony pies – labrador. Lubi swoją pracę i angielski humor.

W 2018 roku otrzymał nagrodę Bursztynowego Pierścienia dla najlepszego aktora za rolę Andre Škuncy w „Przedstawieniu «Hamleta» we wsi Głucha Dolna”.

Zagrał/zagrała: