Wiesław Łągiewka

fot. Karolina Nowaczyk

Biografia:


Urodził się w Grodkowie. Uzdolniony muzycznie, od najmłodszych lat uczył się gry na instrumentach (gra m.in. na gitarze, akordeonie, perkusji), początkowo prywatnie, a później w Domu Kultury w Grodkowie. Ukończył Liceum Pedagogiczne w Brzegu, a następnie studia wokalno-aktorskie w Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi (1975; klasa śpiewu prof. E. Szynarskiego). Śpiewał w Studiu Piosenki "Pstrąg", w grupie Song-Band im. Powały z Taczewa, w kabarecie "Trep". Podróżował po Skandynawii z łódzkim kabaretem "Klub 77". Jest laureatem Konkursu Piosenki Studenckiej (1970).

Zadebiutował w 1973 roku, występując w roli Antonia w "Weselu Figara" w Teatrze Wielkim w Łodzi. Dyplom magistra sztuki obronił w 1975 roku. W tym samym roku artysta przyjechał do Szczecina. W latach 1975-1996 był aktorem początkowo Państwowego Teatru Muzycznego (1975-1986) przy ul. Potulickiej, a - po reorganizacji placówki - Opery i Operetki (1986-1996). Wraz z zespołem Opery i Operetki w Szczecinie odbył tournee m.in. po Sycylii, Szwajcarii, Holandii. W 1992 roku zdał eksternistyczny egzamin reżyserski, uzyskując uprawnienia z zakresu reżyserii widowisk muzyczno-estradowych. Od 1996 roku jest aktorem Teatru Polskiego w Szczecinie oraz występuje w naszym kabarecie Czarny Kot Rudy.

Jako aktor i reżyser z dużymi sukcesami współpracował z innymi scenami teatralnymi Szczecina, m.in. z Piwnicą przy Krypcie, Teatrem Krypta, Akademią Sztuki i z Operą na Zamku. Wydał kilka płyt, w tym tę z piosenkami twórców szczecińskich, jest zaangażowany w projekt pn. Drzewka Pamięci (mający uhonorować ważne postaci powojennego Szczecina), prowadził zajęcia ze studentami (przedmiot: dykcja i interpretacja tekstu literackiego), występuje w reklamach oraz spotach, długo prowadził program telewizyjny pn. Klub Srebrnego Włosa. Zagrał drugoplanową rolę Krasnoluda w filmie "Wiedźmin" (2001) w reż. Marka Brodzkiego i Szlachcica w "Zemście" (2002) w reż. Andrzeja Wajdy. W 1999 roku wystąpił w fabularyzowanym dokumencie pt. "Paderewskiego życie po życiu" w reż. Stefana Szlachtycza, zrealizowanym w Szczecinie i z udziałem szczecińskich aktorów. W 2002 roku zagrał Pana Rybkę w telewizyjnym serialu edukacyjnym o niesłyszących dzieciach: "Zrozumieć świat" w reż. Ewy Juchniewicz.

Zagrał/zagrała: