Aleksander Różanek

fot. Karolina Nowaczyk

Biografia:


Aktor, wokalista, kompozytor i autor tekstów. 

W latach 2010-2019 występował w Teatrze Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi. Ma też na koncie role w spektaklach teatrów nieinstytucjonalnych, między innymi: "Fumum Vendere" (reż. A. Bizuk, Łódź/Białystok 2011), "Krzyk" Wolności (reż. M. Szolc, Warszawa 2007), "Reinkarnacje według Ciechowskiego" (reż. J. Piwowar, Kraków 2006). Od 2017 roku pracuje w naszym teatrze.

Nagrodzony za kompozycje i teksty piosenek do spektaklu "Fumum Vendere" na Międzynarodowym Festiwalu Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka też Człowiek”. Wielokrotnie udzielał się wokalnie w kompozycjach do spektakli teatralnych. Jako wykonawca i autor tekstów występuje na płytach wielu polskich wykonawców. Pisze dla Joanny Kołaczkowskiej i Piotra Cugowskiego, śpiewał i nagrywał z Pięć-Dwa Dębiec, Sobotą, Piotrem Banachem, grupami - Bubliczki, Ludzie Mili, Iksy. Współtworzył trio Rykoszept, z którym wydał płytę "Torba na rzeczy pospolite" (ISAK Warszawa, 2007). Z grupą Chorzy opublikował cztery wydawnictwa: "Skończyliśmy się na Kill'em All" (2012), "Nieznośna Lekkość Hitów" (2015), "Chorzy na Woodstock" (2017) oraz "Impreza zamknięta w sobie" (2019).

Trzykrotnie nominowany do nagrody aktorskiej pn. Bursztynowy Pierścień za role w spektaklach: "Z piekła do piekła" (reż. A. Opatowicz, Szczecin 2018), "Dymny" (reż. K. Materna, Szczecin 2019) oraz za rolę w monodramie "Akompaniator" (reż. Z. Pirveli, Szczecin 2022). Laureat nagrody aktorskiej pn. Srebrna Ostroga za rolę w spektaklu "Z piekła do piekła" oraz nagrody aktorskiej pn. Bursztynowy Pierścień, w kategorii "aktor sezonu", za rolę w monodramie "Akompaniator".

Laureat Złotej Płyty za współautorstwo na płycie "40" Piotra Cugowskiego. Teledysk Olka Różanka, do piosenki "Carnegie Hall", zdobył prestiżowe nagrody: 
Best Non English Music Video Award na California Music Video Awards oraz Best EDM / Dance Music Video Award na California Music Video Awards.
 

Obecnie artysta tworzy, nagrywa i występuje jako Różanek. Jest organizatorem wydarzenia pn.  Akustyczeń Festiwal Szczecin.

Zagrał/zagrała: