Adam Opatowicz

fot. Karolina Nowaczyk

Biografia:


Reżyser, kompozytor, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Polskiego w Szczecinie (od 1994).

Wyreżyserował ponad pięćdziesiąt spektakli, nie tylko na scenie macierzystej, ale i w szczecińskiej Operze na Zamku oraz teatrach Warszawy, Krakowa, Białegostoku, Elbląga. Reżyseruje zarówno dramaturgię klasyczną, jak i współczesną. Ma na swoim koncie także wiele autorskich spektakli poetycko-muzycznych.

Laureat nagrody Bursztynowego Pierścienia za reżyserię spektakli: "Stacyjka Zdrój" (2007), "Udręka życia" (2013) i „Z piekła do piekła" (2019).

Kompozytor, autor warstwy muzycznej do około pięćdziesięciu spektakli, także autor muzyki do piosenek. Laureat nagrody Oko Recenzenta dla osobowości artystycznej szczecińskich scen za muzykę (2002).

Pomysłodawca i organizator Dymnalii, cyklu imprez poświęconych osobie Wiesława Dymnego i twórczości Piwnicy pod Baranami (Nagroda Specjalna Fundacji Kulturalnej im. Wiesława Dymnego, 1992). Założyciel kabaretu Piwnica przy Krypcie (1990) oraz działającego w Teatrze Polskim w Szczecinie do dziś kabaretu Czarny Kot Rudy (1997), w ramach którego stworzył scenariusze i wyreżyserował kilkanaście programów kabaretowych, występując w nich także w roli konferansjera.

Laureat Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina (1993) i nagrody wojewody szczecińskiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury (1994). Odznaczony Złotą Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego (2004), Srebrnym Krzyżem Zasługi (2005) i Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2015).

Zagrał/zagrała: