Dorota Chrulska

fot. Karolina Nowaczyk

Biografia:


Aktorka Teatru Polskiego urodzona 20.03.1978 roku w Elblągu. Zaczynała jako recytatorka, zdobywając nagrody w miejskich i okręgowych konkursach. W liceum dołączyła do tworzonego przez uczniów Teatru Improwizacji S. Po maturze rozpoczęła naukę na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu gdzie studiowała w latach 1996-2000. Po studiach przyjechała do Szczecina by rozpocząć współprace z Teatrem Polskim, z którym na stałe związana jest od 2002 roku.

Pierwszym przedstawieniem zrealizowanym na tej scenie z jej udziałem była „Szkoła żon”, gdzie zagrała Chryzane. Kolejne role Ofelii w „Hamlecie”, Zielonej Gęsi w „Wieczorze teatralnym z Konstantym”, Małgorzaty w „Fauście” przyniosły jej w 2004 roku nagrodę Srebrnej Ostrogi dla młodej, obiecującej aktorki. Zagrała w wielu przedstawieniach dramatycznych, jej najważniejsze role, to: Mania w „Ślubie”, Veronique Houllie w „Bogu mordu”, Orlando w „Jak wam się podoba”, Anna w „Podwieczorku u Łazarza”, Tytania w „Śnie nocy letniej”, Solvejga w „Peer Gynt” Laura w „Indyku”, Elmira w „Tartuffe albo szalbierz”. Od początku współpracy z Teatrem Polskim związana ze sceną kabaretową Czarnego Kota Rudego na której wystąpiła między innymi w takich programach jak: „Wdowa po prenumeratorze Tygodnika Ilustrowanego”, „Sufit Jonasza Kofty”, „Jesiennik salonowy albo intymne życie Mikołaja Kopernika” czy „Przechowalnia pod dziurawym parasolem” i innych. Wystąpiła również wmuzycznych przedstawieniach „Piosenniku”, „Stacyjce Zdrój” i „Hotelu snów”.

Związana ze szczecińskim Teatrem Piwnica przy Krypcie gdzie zagrała w „Zbrodni z premedytacją”, „Drakuli”, „Mojej Abbie” i „Wojnie polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną” za którą otrzymała w 2006 roku nagrodę na festiwalu Kontrapunkt.

W 2008 roku wcieliła się w postać tytułowej Anny w filmie „Wszystkie małe kłamstwa Anny” w reżyserii Krzysztofa Bizio.

Prywatnie w związku małżeńskim, ma dwóch synów.

Zagrał/zagrała: