Aktorzy Lista aktorów

Marcin
Sztendel

Marcin Sztendel (ur.1993r. w Wieluniu) - aktor, absolwent Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie (2018). Jego przedstawienia dyplomowe to "Księżniczka na opak wywrócona" w reż. Remigiusza Brzyka oraz "Wspomnienia polskie" w reż. Mikołaja Grabowskiego. Na drugim roku studiów zagrał również w dyplomie starszego rocznika - "Na L..." w reż. Aleksandry Koniecznej.

Jego debiutem teatralnym był spektakl "Zatoka Suma" w warszawskim Teatrze Ochoty. Następnie zagrał w Teatrze Muzycznym w Gdyni w "Tlenie", w "Prędko, prędko..." (ponownie w reż. Mikołaja Grabowskiego) w teatrze im. S.Żeromskiego w Kielcach. Jeszcze w tym samym roku powrócił do Krakowa, by tam zagrać w Narodowym Teatrze Starym w spektaklu "Audiencja 89" na podstawie sztuki Bogusława Schaeffera.

We współpracy z młodymi reżyserami dwukrotnie wygrywał nagrody ze spektaklami na krakowskim Forum Młodej Reżyserii. Najpierw z "Wieszczami" w reż. Ewy Rucińskiej, następnie z "Zamkiem" w reż. Franciszka Szumińskiego (główna nagroda dla spektaklu).

Poza teatrem gra także w filmach i serialach. Obecnie można go oglądać w serialu "Akademik", gdzie wciela się w rolę Olka, przewodniczącego samorządu studenckiego. Użycza też głosu w produkcjach dubbingowych.

W Teatrze Polskim w Szczecinie zagrał rolę Maika w spektaklu "Tschick", za którą otrzymał nominację do Bursztynowego Pierścienia za sezon 2020/21. 

Zagrała/zagrał: