Album z wystawy plakatów

Treść:


Szanowni Państwo, w kasie teatru można nabyć album towarzyszący naszej wystawie:  "Europejski plakat teatralny i kabaretowy od końca XIX wieku do lat 30. XX wieku z kolekcji Muzeum Etnografii i Przemysłu Artystycznego Instytutu Etnologii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy we Lwowie”.
 
W publikacji znajduje się kilkadziesiąt plakatów reklamowych, m.in. przedstawień teatralnych, filmów, spektakli baletowych, oper, kabaretów, a nawet balów maskowych i pokazów gimnastyki. Wśród artystów, którzy są autorami prac, znaleźli się m.in. uznany malarz, plakacista postimpresjonizmu, twórca litografii i ilustracji, na których uwieczniał życie bohemy dziewiętnastowiecznego Paryża - Henri de Toulouse-Lautrec, czołowy, czeski przedstawiciel secesji i fin de siecle'u - Alfons Mucha, najwybitniejszy polski plakacista lat międzywojennych, zdobywca Grand Prix na Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Przemysłu Artystycznego w Paryżu w 1925 roku - Tadeusz Gronowski, francuski malarz i grafik, prekursor i mistrz plakatu w czasie "belle époque" - Jules Cheret.

Oto słowo wstępne z albumu, autorstwa dyrektora naszego teatru - Adama Opatowicza:

"Jesienią 2021 roku, w towarzystwie przedstawicieli instytucji kultury naszego województwa, po raz pierwszy pojechałem do Lwowa. Znałem to miasto tylko z książek, filmów, opowieści, cieszyłem się więc, że zobaczę jego wyjątkowość na żywo. I stało się. Miejski krajobraz zapamiętany przez mnie z czarno-białych filmów na moich oczach stał się kolorowy. Zapisany na fotografiach – ożył. Z fascynacją przemierzałem kolejne etapy naszych lwowskich peregrynacji, które ostatecznie zaprowadziły nas do Muzeum Etnografii i Przemysłu Artystycznego Instytutu Etnologii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy. Z zaciekawieniem słuchałem słów Dyrektora Stepana Pavlyuka, który oprowadzał nas po placówce. W rewanżu opowiedziałem o rozbudowie Teatru Polskiego w Szczecinie, o jej rozmachu. Dyrektor Pavlyuk zauważywszy, jak bardzo zafascynował mnie zbiór plakatów teatralnych i kabaretowych z przełomu poprzednich wieków, zaproponował stworzenie wystawy, która mogłaby być jednym z elementów uświetniających otwarcie naszej rozbudowanej siedziby. Przyjąłem tę propozycję z niekłamaną radością. Alfons Mucha, Henri de Toulouse-Lautrec, Jules Cheret, Stefan Norblin… Rozstaliśmy się pełni planów, z optymistyczną wizją współpracy. Niestety, naszą korespondencję i toczące się prace przerwało coś, czego nikt się nie spodziewał. W Ukrainie wybuchła wojna. Szok, lęk, brak akceptacji wobec tego, co się działo. Pytania o sens i możliwość stworzenia tej wystawy… Dzisiaj, Szanowni Państwo, trzymacie w dłoniach ten album. Możecie obejrzeć wystawę. Wszystko to, dzięki determinacji naszych Ukraińskich Przyjaciół. Ich przeciwstawieniu się siłom chaosu wiarą w piękno i harmonię. Owo „coś więcej”, które czyni nas ludźmi. Dziękuję. I zapraszam".

Wystawa jest prezentowana do 30 listopada 2023 roku, w nowej części naszego teatru na poziomie: -3. ZAPRASZAMY!

Galeria: