"MLECZKO W TEATRZE". Wystawa rysunków Andrzeja Mleczki

Treść:


Jesteśmy zaszczyceni, że możemy Państwa zaprosić na wystawę około 60 rysunków o tematyce teatralnej, autorstwa Mistrza - Andrzeja Mleczki. Wystawę można bezpłatnie obejrzeć na poziomie -3 teatru, przy wejściach na Scenę Włoską i Scenę Kameralną: na godzinę przed spektaklami.

Andrzej Mleczko urodził się w 1949 roku w Tarnobrzegu. W latach 1966 -1974 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. W 1971 zadebiutował na łamach krakowskiego dwutygodnika "Student". Rozpoczął stałą współpracę z czołowymi czasopismami polskimi i zagranicznymi, gdzie opublikował dotychczas ponad 25 000 swoich grafik i rysunków. W swojej twórczości przedstawia w ironicznej formie problemy obyczajowe i polityczne, którymi żyje Polska i świat. Obecnie jego rysunkowe komentarze ukazują się regularnie w tygodniku "Polityka". Oprócz rysunku satyrycznego zajmuje się grafiką warsztatową, plakatem, ilustracja książkową, malarstwem i sporadycznie scenografią.

Od 1975 do 1980 roku był zatrudniony jako konsultant programowy do spraw plastyki w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu. Od 1980 do 1992 w tym samym charakterze w Teatrze im. Jaracza w Łodzi, a następnie od 1992 do 1993 w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie. Efektem współpracy z tymi teatrami jest seria kilkuset rysunków o tematyce teatralnej, których niewielką część można obejrzeć na wystawie w Teatrze Polskim w Szczecinie. Przez kilka lat współpracował również jako plastyk i scenograf z poznańskim Kabaretem TEY i Kabaretem Pod Egidą. W okresie stanu wojennego zrezygnował czasowo z publikacji w oficjalnej prasie i założył w 1982 roku prywatną Galerię Autorską przy ulicy Św. Jana 14 w Krakowie. Galeria miała być tylko krótkotrwałym eksperymentem, ale w związku z ciągłym zainteresowaniem działa do dnia dzisiejszego. W Galerii znajdują się najnowsze oraz archiwalne rysunki prezentowane w formie oryginałów, plakatów, różnorodnych wydawnictw i gadżetów. Goście mogą liczyć na spotkanie z rysownikiem i otrzymanie autografu z osobistą dedykacją. Przez lata Galeria wrosła w krajobraz kulturalny miasta i jest opisywana często w zagranicznych przewodnikach po Krakowie.

Twórczość artysty była prezentowana na 125 wystawach indywidualnych w kraju i 30 za granicą. Dotychczas zbiory jego prac ukazały się w 53 książkach i albumach.

Andrzej Mleczko mieszka i pracuje w Krakowie przy ulicy Grodzkiej, a z okien jego pracowni widać Wawel i Wieżę Ratuszową. Najbardziej lubi tworzyć w nocy, kiedy jest cisza i może słyszeć hejnał z Wieży Mariackiej. W 2022 roku obchodził 50-lecie pracy twórczej i 40-lecie działalności swojej Galerii Autorskiej. W związku z jubileuszem Rada Miasta Krakowa przyznała mu w tym roku tytuł Honorowego Obywatela Miasta Krakowa.