KONIEC SEZONU

Szanowni Widzowie, wyjątkowo wcześnie zakończyliśmy ten sezon artystyczny. Obecnie jesteśmy w trakcie przeprowadzki do obiektów naszego teatru po przebudowie i rozbudowie. Dlatego kasa teatru i Biuro Organizacji Widowni są nieczynne do odwołania.

Wkrótce na stronie internetowej teatru opublikujemy repertuar na pierwsze tygodnie nowego sezonu artystycznego. Prosimy śledzić nasze profile na Facebooku oraz na Instagramie - tam będziemy pokazywać m.in. postępy w przygotowaniach do wielkiego otwarcia teatru.

Do zobaczenia już wkrótce!

x

PENSJONAT PANA BIELAŃSKIEGO

Czy wiedzą Państwo, że w zaborze austriackim, inaczej niż w pozostałych dwóch zaborach, obowiązywał ruch lewostronny?

„Pensjonat Pana Bielańskiego“ dzieje się w Krakowie ruchu lewostronnego, czyli jeszcze w zaborze austriackim. Główny bohater, Maurycy Stolnik, ziemianin z pobliskich Bronowic odwiedza krakowską metropolię napędzany niepohamowaną potrzebą zabłyśnięcia przed swoimi znajomymi niesłychanymi opowieściami z Krakowa. Zainspirowany notatką w gazecie o budowie domu wariatów pragnie spędzić w Krakowie, właśnie w domu wariatów, choćby jeden wieczór! Jego bratanek Alfred, który mieszka w Krakowie musi, zdaniem wuja, pomóc mu w realizacji tego celu. Alfred nie chce w tym uczestniczyć, ale obiecane pieniądze od wuja przełamują jego skrupuły, a do tego, zupełnie nieoczekiwanie, jego przyjaciel, młody malarz Kazimierz Czereśniak ma błyskotliwą ideę jak zdobyć pieniądze od Maurycego Stolnika bez konieczności odwiedzania prawdziwego domu wariatów…


Na szczęście, jak na ów gatunek komedii przystało, perypetie bohaterów kończą się dość szczęśliwie, ale... Nie zdradzajmy Państwu wszystkiego. Pensjonat Pana Bielańskiego to komedia „teatru dla śmiechu“, wpisująca się doskonale w tradycję „Porwania Sabinek“ w legendarnym tłumaczeniu i opracowaniu tekstu Juliana Tuwima.


Twórcy szczecińskiego „Koguta w rosole“ są odpowiedzialni za tłumaczenie, opracowanie tekstu, reżyserię oraz kostiumy do szczecińskiego „Pensjonatu Pana Bielańskiego“, którego premiera w Teatrze Polskim jest polską prapremierą tej sztuki. W świetnych, komediowych rolach wystąpią znakomici aktorzy Teatru Polskiego w Szczecinie na czele z Michałem Janickim w roli Maurycego Stolnika. Zapraszamy na spektakl dla, młodych i nie tylko, widzów od 14 do 99 roku życia. Publiczności, która przybędzie do Teatru Polskiego na przedstawienie „Pensjonatu...“ samochodem, pragniemy przypomnieć, że u nas NIE obowiązuje ruch lewostronny.RECENZJE / WYWIADY:

TVP3 Szczecin Relacje, felietony: Pensjonat Pana Bielańskiego

Premiera w Teatrze Polskim

gS24 Premiera w Teatrze Polskim [wideo]

Spotkanie z Markiem Gierszałem [ROZMOWA]

Po premierze "Pensjonatu pana Bielańskiego". To będzie nowy hit w Teatrze Polskim

Przebojowi "wariaci" w Polskim

"Pensjonat Pana Bielańskiego" na deskach Polskiego [RELACJA, ZDJĘCIA]

Dom wariatów

Marek Gierszał: „Spojrzeć na siebie z ironią”

Teatr wariatów

Ramotka Pensjonat pana Bielańskiego

Pensjonat pana Bielańskiego

Szczecin. W Polskim prapremiera "Pensjonatu pana Bielańskiego"

Dom wariatów czy pensjonat? Nowa premiera w Teatrze Polskim

W zasadzie wszyscy jesteśmy wariatami

Galeria przezabawnych dziwaków

TVP3 Szczecin - Menu kulturalne 04.01.2019


Uwaga! W trakcie przedstawienia używana jest maszyna do dymu.


 • autorCarl Laufs i Wilhelm Jacoby
 • tłumaczenie i adaptacja tekstuHerbert Kaluza, Marek Gierszał
 • reżyseriaMarek Gierszał
 • dekoracjeMagdalena Kut
 • kostiumyHanna Sibilski
 • muzykaAdam Opatowicz
 • teksty piosenekArtur Andrus
 • reżyseria światłaPeter Meyer
 • asystent reżyseraKatarzyna Sadowska
 • premiera6 stycznia 2018
 • czas trwania2 godz. 30 min.
 • antrakty1